سینما روباز پارک جنگلی آبیدر
موضوع قرارداد : طراحی و اجرای سیستم صوت و پخش تصویر سینمای روباز آبیدر سنندج
کارفرما : شهرداری سنندج
محل پروژه : استان کردستان، سنندج، پارک جنگلی آبیدر
تاریخ تحویل پروژه : 1389/02/06
وضعیت پروژه : تحویل قطعی

شرح مختصر پروژه :
این پارک در غرب سنندج و در انتهای خیابان آبیدر، بر دامنه کوه آبیدر قرارگرفته است. با توجه به چشم انداز بسیار زیبای شهر سنندج از فراز این پارک، آبیدر یکی از تفرجگاه های اصلی سنندج به شمار می آید.
باغ امیریه یکی از بزرگ ترین باغ های مجموعه آبیدر می باشد که بزرگ ترین سینمای روباز خاورمیانه در آن جای گرفته است. در گذشته پخش تصویر در این مجموعه به وسیله آپارات سینمایی انجام می شد که فقط امکان پخش فیلم 35 میلیمتری مقدور بوده و استفاده از سورس های دیگر مانند شبکه های تلوزیونی، DVD و ... جهت پخش تصویر، امکان پذیر نبود. برای پخش صدا نیز از فرستنده رادیویی FM استفاده می شد که لازم بود هر بیننده از یک رادیو برای دریافت صدا استفاده نماید. استفاده از فرستنده و گیرنده رادیویی موجب تاخیر در دریافت صدا و درنتیجه آن عدم تطابق صدا و تصویر برای بیننده بود.
مشکلات تجهیزات قبلی و استهلاک آن ها در مرور زمان، موجب غیرقابل استفاده بودن سیستم قبلی شده بود و به همین جهت سینمای مذکور برای مدت طولانی در حالت نیمه تعطیل قرار داشت، تا اینکه شرکت فارِس تکنولوژی زیر نظر شهرداری سنندج عهده دار تجهیز مجموعه گردید.
پرده نمایش ساخته شده در پارک دارای ابعاد 11*27 می باشد، همچنین فاصله دکل موجود، که محل قرارگرفتن تجهیزات است، با پرده نمایش 47 متر است. پخش تصویری با وضوح بالا در ابعاد ذکر شده از فاصله 47 متری، از نکات مهم و تاثیرگذار در انتخاب دستگاه پخش تصویر می باشد.
با تحقیقات و بررسی های صورت پذیرفته، تصمیم به استفاده از سینما پروژکشن دیجیتال مدل DP 3000 کمپانی BARCO گرفته شد. این دستگاه که برای اولین بار در ایران نصب و راه اندازی گردید، دارای تکنولوژی پیشرفته DLP می باشد و امکان پخش تصاور سه بعدی را نیز دارد. رزولوشن فوق العاده 1080*2048 و کنتراست 2000:1 از ویژگی های پروژکشن فوق الذکر است.
در سیستم صوت سینما روباز آبیدر نیز از بلندگوهای مدل R2 کمپانی Community استفاده شده است. این بلندگوی سه راه (3way)  فوق العاده (که برای اولین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفته است) با پاسخ فرکانسی 70 هرتز تا 16 کیلوهرتز و توان 400 وات امکان پخش واضح صدا تا فاصله چند صد متری از محل دکل را فراهم می آورد.


لینک خبر افتتاحیه سینما روباز آبیدر :
http://www.irinn.ir/Default.aspx?TabId=55&nid=178962
http://www.ghatreh.com/news/4978214.html